UEFA, Euroopan jalkapallo hallintoelin hyväksyi yhdeksän 12 seurasta, jotka loivat Superliigan takaisin rakenteisiinsa "sovinnon hengessä ja Euroopan jalkapallon hyväksi". Real Madrid, Barcelona ja Juventus eivät kuitenkaan kuuluneet tähän ryhmään.

real madrid fans
Real Madrid, FC Barcelona ja Juventus voidaan kaikki kieltää Mestarien liigasta ensi kaudella. (Kuva: Twitter / @ESPNFC)

Kolme viikkoa sen jälkeen, kun 12 Euroopan suurinta klubia ilmoitti perustavansa Euroopan superliigan, yhdeksän heistä toimitti "klubien sitoutumisilmoituksen", jossa he kertoivat tarkasti UEFA: lle mitä he halusivat kuulla. Kaikki heistä maksavat sakkoja ja tunnustavat syyllisyytensä, mutta eivät ole vaarassa menettää Euroopan paikkoja ensi kaudella.

Real Madrid, FC Barcelona ja Juventus ovat edelleen Super League -projektissa. UEFA käsitteli tilannetta samassa lausunnossa, jossa he suhtautuivat myönteisesti yhdeksään muuhun ja selittivät, että "pidätti kaikki oikeudet ryhtyä mihin tahansa toimintaan, jota se pitää sopivana". UEFA: n sisällä olevien lähteiden mukaan, espanjalaiset jättiläiset Real Madrid ja Barcelona sekä italialainen voimanpesä Juventus saattavat kaikki kohdata Euroopan Cupin kieltoja vähintään kauden ajan.

"Nämä yhdeksän klubia tunnustavat ja hyväksyvät, että Super League -projekti oli virhe, ja anteeksi fanit, kansalliset järjestöt, kansalliset liigat, muut eurooppalaiset seurat ja UEFA", eurooppalaisen elimen lausunnossa kommentoidaan. "He ovat myös tunnustaneet, että hanketta ei olisi hyväksytty UEFA: n sääntöjen ja määräysten nojalla."

Kuinka paljon klubit maksavat epäonnistuneesta Super League -yrityksestään?

Manchester City, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Arsenal, Tottenham, Atletico Madrid, Inter ja AC Milan ovat kaikki palanneet UEFA: n sateenvarjon alle. Mutta ei halvalla. He kaikki integroituvat uudelleen Euroopan klubiliittoon, joka on ainoa klubien edustuselin, jonka UEFA tunnustaa ja "ryhtyy kaikkiin mahdollisuuksiinsa mukaan lopettaakseen osallistumisensa superliigan perustamiseen ja toimintaan perustettuun yritykseen."

Outside renewing their vows to UEFA, the clubs need to go to their pockets as well. “As a gesture of goodwill, and together with the other clubs, will make a donation totaling an aggregate of €15 million,” UEFA said. The money will be used for the benefit of children, youth, and grassroots football in local communities across Europe. All nine clubs “will be subject to the withholding of 5% of the revenues they would have received from UEFA club competitions for one season, which will be redistributed.”

Jos vastaava yritys toistuu, klubit kärsivät paljon kovemmin. He kaikki suostuivat "merkittävien sakkojen määräämiseen, jos he pyrkivät osallistumaan tällaiseen luvattomaan kilpailuun (100 miljoonaa euroa) tai jos rikkovat muuta sitoumusta, jonka he ovat antaneet klubin sitoumusilmoituksessa (50 miljoonaa euroa)."

Joukkueet hyväksyvät myös paljon kommentoidun Mestarien liigan uudistuksen vuodesta 2024 alkaen.

“Virheen tunnustaminen vaatii vahvan organisaation, erityisesti näinä päivinä sosiaalisen median oikeudenkäynneissä. Nämä seurat ovat tehneet juuri niin ”, UEFA: n presidentti Aleksander Ceferin sanoi. "Ilmoitetut toimenpiteet ovat merkittäviä, mutta UEFA ei pidä mitään taloudellisista seuraamuksista. Ne kaikki sijoitetaan uudelleen nuoriso- ja ruohonjuuritason jalkapalloon paikallisyhteisöissä kaikkialla Euroopassa, mukaan lukien Iso-Britannia. ”

leo messi barcelona
Leo Messi on tärkein nimi, joka jättää Mestarien liigan seuraavalle kaudelle, jos Barcelona kielletään osallistumasta . (Kuva: Twitter / @fcbarcelona)

“Nämä yhdeksän klubia tunnistivat virheensä nopeasti ja ovat ryhtyneet toimiin osoittaakseen paljastustaan ​​ja tulevaa sitoutumistaan ​​Euroopan jalkapalloon. Samaa ei voida sanoa seuroista, jotka ovat edelleen mukana ns. Superliigassa, ja UEFA käsittelee näitä klubeja myöhemmin ”, UEFA: n päällikkö totesi lopuksi.

Kuinka Real Madrid, FC Barcelona, ja Juventus reagoivat?

Kun paine kärjistyy kansallisella tasolla, kolme joukkuetta, jotka eivät ole vielä lopettaneet Super League -projektia, julkaisivat yhteisen lausunnon valittaa heidän kolmen viikon koettelemuksensa.

“Perustajaseurat ovat kärsineet ja kärsivät edelleen kolmansien osapuolten hyväksymättömistä paineista, uhkauksista ja rikkomuksista luopuakseen projektista ja pidättyvät siksi oikeudestaan ​​ja velvollisuudestaan ​​tarjota ratkaisuja jalkapalloekosysteemiin konkreettisten ehdotusten ja rakentavan vuoropuhelun kautta ”, || || 807 Real Madrid, FC Barcelona, and Juventus valitti.

“ Tämä on sietämätöntä säännön nojalla laki ja tuomioistuimet ovat jo päättäneet Superliigan ehdotuksen puolesta, ja myös FIFA ja UEFA ovat määränneet joko suoraan tai sidosryhmiensä välityksellä He ryhtyvät toimiin, jotka voivat millään tavoin estää tätä aloitetta oikeudenkäynnin ollessa vireillä. ”

Ennen mainitsemista he ovat valmiita” keskustelemaan ”kaikista asioista UEFA: n, FIFA: n ja kaikkien jalkapallon sidosryhmien, kolmen seuran kanssa. vahvistivat sitoutumisensa Super League -suunnitelmaan sanoen, että "meidän on toimittava vastuullisesti ja sinnikkäästi pyrittäessä asianmukaisiin ratkaisuihin huolimatta UEFA: lta saaduista kohtuuttomista ja jatkuvista paineista ja uhista."

Jos he pysyvät jatkossakin irrottautuneessa liigassa, Juventus uhkaa kotona suuria ongelmia. Italian jalkapalloliiton presidentti Gabriele Gravina sanoi vakaasti, että jos Juve ei lopeta nopeasti, heidät suljetaan Serie A: sta.

“Seuraavaan Serie A -mestaruuskisoihin ilmoittautuessaan klubi suljetaan pois, jos he päättävät olla vetäytymättä Superliigasta ", virkamies totesi.

Real Madrid ja FC Barcelona eivät ole vielä virallisesti kuulleet Espanjan liigasta, mutta heidän odotetaan saavan samanlaisen viestin. "Olemme kaikki kyllästyneet tähän UEFA: n ja näiden kolmen seuran väliseen taisteluun", Gravina lisäsi tarjoten sovittelua Juventuksen ja UEFA: n välillä. Toivon, että tämä kiista voidaan ratkaista mahdollisimman pian. Toivon voivani laittaa heidät pöydälle puhumaan. ”